Latest posts
Home / Nigeria News / 2010 World cup fixtures

2010 World cup fixtures

Daily schedule for the 2010 World Cup:

FIRST ROUND

Friday, June 11

At Johannesburg, Soccer City

South Africa vs. Mexico, 1400 GMT

At Cape Town, South Africa

Uruguay vs. France, 1830 GMT

Saturday, June 12

At Port Elizabeth, South Africa

South Korea vs. Greece, 1130 GMT

At Johannesburg, Ellis Park

Argentina vs. Nigeria, 1400 GMT

At Rustenburg, South Africa

England vs. United States, 1830 GMT

Sunday, June 13

At Polokwane, South Africa

Algeria vs. Slovenia, 1130 GMT

At Pretoria, South Africa

Serbia vs. Ghana, 1400 GMT

At Durban, South Africa

Germany vs. Australia, 1830 GMT

Monday, June 14

At Johannesburg, Soccer City

Netherlands vs. Denmark, 1130 GMT

At Bloemfontein, South Africa

Japan vs. Cameroon, 1400 GMT

At Cape Town, South Africa

Italy vs. Paraguay, 1830 GMT

Tuesday, June 15

At Rustenburg, South Africa

New Zealand vs. Slovakia, 1130 GMT

At Port Elizabeth, South Africa

Ivory Coast vs. Portugal, 1400 GMT

At Johannesburg, Ellis Park

Brazil vs. North Korea, 1830 GMT

Wednesday, June 16

At Pretoria, South Africa

South Africa vs. Uruguay, 1830 GMT

At Nelspruit, South Africa

Honduras vs. Chile, 1130 GMT

At Durban, South Africa

Spain vs. Switzerland, 1400 GMT

Thursday, June 17

At Johannesburg, Soccer City

Argentina vs. South Korea, 1130 GMT

At Bloemfontein, South Africa

Nigeria vs. Greece, 1400 GMT

At Polokwane, South Africa

Mexico vs. France, 1830 GMT

Friday, June 18

At Johannesburg, Ellis Park

United States vs. Slovenia, 1400 GMT

At Cape Town, South Africa

England vs. Algeria, 1830 GMT

At Port Elizabeth, South Africa

Germany vs. Serbia, 1130 GMT

Saturday, June 19

At Durban, South Africa

Netherlands vs. Japan, 1130 GMT

At Rustenburg, South Africa

Australia vs. Ghana, 1400 GMT

At Pretoria, South Africa

Denmark vs. Cameroon, 1830 GMT

Sunday, June 20

At Bloemfontein, South Africa

Paraguay vs. Slovakia, 1130 GMT

At Nelspruit, South Africa

Italy vs. New Zealand, 1400 GMT

At Johannesburg, Soccer City

Brazil vs. Ivory Coast, 1830 GMT

Monday, June 21

At Cape Town, South Africa

North Korea vs. Portugal, 1130 GMT

At Port Elizabeth, South Africa

Switzerland vs. Chile, 1400 GMT

At Johannesburg, Ellis Park

Spain vs. Honduras, 1830 GMT

Tuesday, June 22

At Rustenburg, South Africa

Mexico vs. Uruguay, 1400 GMT

At Bloemfontein, South Africa

France vs. South Africa, 1400 GMT

At Durban, South Africa

Nigeria vs. South Korea, 1830 GMT

At Polokwane, South Africa

Greece vs. Argentina, 1830 GMT

Wednesday, June 23

At Port Elizabeth, South Africa

Slovenia vs. England, 1400 GMT

At Pretoria, South Africa

United States vs. Algeria, 1400 GMT

At Johannesburg, Soccer City

Ghana vs. Germany, 1830 GMT

At Nelspruit, South Africa

Australia vs. Serbia, 1830 GMT

Thursday, June 24

At Rustenburg, South Africa

Denmark vs. Japan, 1830 GMT

At Cape Town, South Africa

Cameroon vs. Netherlands, 1830 GMT

At Johannesburg, Ellis Park

Slovakia vs. Italy, 1400 GMT

At Polokwane, South Africa

Paraguay vs. New Zealand, 1400 GMT

Friday, June 25

At Durban, South Africa

Portugal vs. Brazil, 1400 GMT

At Nelspruit, South Africa

North Korea vs. Ivory Coast, 1400 GMT

At Pretoria, South Africa

Chile vs. Spain, 1830 GMT

At Bloemfontein, South Africa

Switzerland vs. Honduras, 1830 GMT

SECOND ROUND

Saturday, June 26

Match 49

At Port Elizabeth, South Africa

Group A winner vs. Group B second place, 1400 GMT

Match 50

At Rustenburg, South Africa

Group C winner vs. Group D second place, 1830 GMT

Sunday, June 27

Match 51

At Bloemfontein, South Africa

Group D winner vs. Group C second place, 1400 GMT

Match 52

At Johannesburg, Soccer City

Group B winner vs. Group A second place, 1830 GMT

Monday, June 28

Match 53

At Durban, South Africa

Group E winner vs. Group F second place, 1400 GMT

Match 54

At Johannesburg, Ellis Park

Group G winner vs. Group H second place, 1830 GMT

Tuesday, June 29

Match 55

At Pretoria, South Africa

Group F winner vs. Group E second place, 1400 GMT

Match 56

At Cape Town, South Africa

Group H winner vs. Group G second place, 1830 GMT

QUARTERFINALS

Friday, July 2

Match 57

At Port Elizabeth, South Africa

Match 53 winner vs. Match 54 winner, 1400 GMT

Match 58

At Johannesburg, Soccer City

Match 49 winner vs. Match 50 winner, 1830 GMT

Saturday, July 3

Match 59

At Cape Town, South Africa

Match 52 winner vs. Match 51 winner, 1400 GMT

Match 60

At Johannesburg, Ellis Park

Match 55 winner vs. Match 56 winner, 1830 GMT

SEMIFINALS

Tuesday, July 6

At Cape Town, South Africa

Match 58 winner vs. Match 57 winner, 1830 GMT

Wednesday, July 7

At Durban, South Africa

Match 59 winner vs. Match 60 winner, 1830 GMT

THIRD PLACE

Saturday, July 10

At Port Elizabeth, South Africa

Semifinal losers, 1830 GMT

FINAL

Sunday, July 11

At Johannesburg, Soccer City

Semifinal winners, 1830 GMT