Latest posts
Home / Nigeria News / Nigeria election results

Nigeria election results

ANAMBRA: REC says it was a very “keen contest” and denies instructing anyone to name Dora Akunyili as winner

ANAMBRA: REC says he has received many complaints of electoral malpractice and all will be investigated but result will come first

ANAMBRA: REC reiterates that Andy Uba is the winner of the Anambra South race

LAGOS: Faleke Abiodun James wins (ACN) Ikeja Federal constituency

PLATEAU: Bitrus Kaze wins the Jos South/Jos East Federal constituency

Below are results for election in some federal constituencies in Rivers:

*Andoni/Opobo/Nkoro Federal Constituency

PDP- 46,850: Dakuku Adol Peterside
ACN- 6269: Grace Bellgam
CAP- 36: Patrick Ogolo P. Dam.
ANPP- 613
APGA- 2402: Adolphus Orubienighe

* Obio Akpor Constituency

PDP- 68,945: Chinda Kingsley
ACN- 7609
APGA- 9,359: Benjamin Ikezam

* Okrika/Ogubolo

PDP-23,192: Gogo Bright Tamuno
ACN- 7,718: John Kalipa
ANPP- 40: Amakiri Austin

* Port Harcourt (Phalga) Constituency I

PDP- 18,621: Kenneth Anayo Chikere
ACN- 7,800: Chidebele Okwuwolu
ANPP- 537: Ogbonna Frederick Odu
APGA- 1535

*Eleme/Tai/ Oyigbo:

Bari Mpigi (PDP)- 75,814
Nancy Nwankwo (ACN)- 9,334
Wogu Eze (APGA)- 1,546

*Etche/Omuma:
Ogbonna Nwuke (PDP)- 28,438
(ACN)- 10,918

*Ikwerre/Emuoha:

Andrew Uchendu (PDP)- 42,545
Emma Okah (ACN)- 15,347
Kingsley Iyeomasila (ANPP)- 1442

*Khana/Gokana:

Pronen Maurice (PDP)- 34, 791
Letus Lah Kpekon (ACN)- 18,381
Wiko Ledee H.B. (HDP)- 2,028

*Senatorial Districts.

Rivers South-East: Magnus Ngei Abe (PDP) – 154,218
(ACN)- 34,978
(APGA)- 3,679

Rivers East:

George T. Sekibo (PDP)- 198,414
Lasbry Amadi (ACN) – 58, 182
Bariya Jackledo (APGA)- 13,605

Rivers West Senatorial district result

Wilson Ake (PDP)- 34,931
(ACN)- 6,446

KATSINA: Abdul U. Yandoma of the CPC wins Katsina North senatorial seat

KATSINA: Abu Ibrahim of the CPC wins Katsina South senatorial zone

Here are more results of the Saturday NASS elections (NAN)

Ogun—Yewa North./ Imeko Afon Fedederal Constituency
————————————————————————
Razaq Adewusi (PPN), 19, 494, (winner)
Adeluyi Akanbi, (ACN), 17, 934.

Ajaojuta Federal Constituency
—————————————-
Sadiq Mohammed (PDP), 8,733 (winner)
Umar Mohammed of CPC, 8, 246 votes.

Oyo South Senatorial District.
—————————————
Olufemi Lanlehin, ACN, 127, 691 votes. (winner)
Bayo Lawal (ACCORD Party), 118, 250,
Kamarudeen Adedibu(PDP), 92, 395

Kogi Central Senatorial District.
————————————————
Abdulrahman Badasiu (PDP), 30, 533,
Enesi Jimoh (ANPP), 13907
Adeiza Avazi (APGA), 5, 570.

River South-East Senatorial District
———————————————-

Magnus Abey (PDP), 154, 218 votes (winner)
Dr Nomate Kpea (ACN), 3, 978

Kahan/ Gokana Federal Constituency
————————————————-

Morris Pronen (PDP), 34, 791 votes ((winner)
Cletus Kpekon (ACN), 18, 381.

Asari-Toru/Akoku/Toru Fedederal Constituency
————————————————————-
Dr Dawari George(PDP) 36,400 (winner)
Opunabo Inko Tariah (ACN), 7,966

Ecthe-Omuma Federal Constituency
————————————————

Ogbonna Nwule (PDP), 28,438 (winner)
Ambrose Nwuzi (ACN), 10, 918.

OGUN CENTRAL

ACN – Gbenga Obadara 102,389

PDP – Iyabo Obasanjo-Bello 56,312
PPN – Ijaduoye Monday 27,183

OGUN EAST

ACN – Sefiu Kaka 76,543
PDP – Mohammed Odunowo – 52,613
PPN – Abiodun Odusanya 46,148

OGUN WEST

ACN – Odunsi Babalola 61,326
PDP – Babatunde Fadun 59,949
PPN – Waliu Taiwo 45,246

HOUSE OF REPRESENTATIVES
ABK/SOUTH

ACN – William Samuel 28,490
PDP – Oladimeji Bankole 23,103
PPN – Ogundimu Afolabi 3,924

ADO-ODO/OTA

ACN – Babatunde Ogunola 19,890
PDP – Fasiau Micheal 12,797
PPN – Hassan Kolawole 11,885

IFO/EWEKORO

ACN – Adeyemi Adekunle 28,609
PDP – Osunbiyi Abidemi 13,651
PPN – Obadina Bamidele 8,372

EGBADO NORTH/IMEKO AFON

ACN – Adeluyi Akanbi 17,383
PDP – Alexander Ajibade 16,784
PPN – Adewusi Rasaq 18,492

KATSINA: Ahmed Sani Store of the CPC emerges winner of the Katsina Central Senatorial Zone with 217,154 vote

KATSINA: Muktar Dandutse of the CPC defeats PDP’s Abdulazeez Danduri in the Funtua Senatorial Zone

ENUGU

Ayogu Eze, the spokesperson for the senate, polled 86,220 votes to defeat his closest rival, Mike Ajogwu of Labour Party who got 27,139. Mr Eze of the PDP, represents Enugu North Senatorial District.

Toby Okechukwu of the PDP was also elected with 57,126 votes to represent Agwu/Aninri/Oji River federal constituency of Enugu State.

Iferanyi Ugwuanyi of the PDP has also won his re-election to represent Udenu-Igboeze federal constituency of Enugu State.

IMO: Chris Anyanwu (APGA) defeats Kema Chikwe of the PDP for the Imo East Senatorial District seat
RIVERS: Action Congress of Nigeria rejects the overwhelming victory of the PDP in the election

ANAMBRA: Andy Uba (PDP) wins Anambra West Senatorial District election

ANAMBRA: INEC suspends announcement of Anambra Central Senatorial election results with Akunyili narrowly ahead of Ngige

Gov. Bukola Saraki (PDP) emerged the winner in the Kwara Central Senatorial District by defeating his father’s Allied Congress Party of Nigeria (ACPN) candidate.

The News Agency of Nigeria (NAN) reports that the PDP also cleared the two other senatorial districts and five House of Representatives seats in Kwara.

Saraki defeated three other candidates by polling 78,799 votes, followed closely by the ACN candidate, Dr Oloriegbe Yahaya, who got 53,058 votes, while the ACPN candidate, Hajia Rukayat Issa, scored 32,499, followed by Bilikisu Gambar (CPC), 5,928 ballots.

INEC

In Kwara North Senatorial District, former Gov. Mohammed Shaaba Lafiagi defeated Alhaji Yinusa Yahaya (CPC) and Alhaji Shuaib Abdullahi (ACN).

Incumbent Sen. Simeon Ajibola was returned in Kwara South after defeating the ACPN and ACN candidates, Mr Lola Ashiru and Anu Ibiwoye, respectively.

In the Ibadan North Federal Constituency in Oyo State, Abiodun Awoleye (ACN) polled 30,035 ballots to beat Kazeem Adeniyi (Accord Party), 24,519; Omotosho Ademola (PDP), 13,472 and Bello Armstrong (ANPP), 1,189 votes.

Bitrus Kaze of the PDP won the Jos South/Jos East Federal Constituency seat in Plateau with 94,774 ballots, beating Augustine Choji (LP), who scored 26,460 votes.

In the Gombe/Kwami/Funakaye Federal Constituency in Gombe State, Khamisu Mailantarki (CPC) got 122,987 ballots, followed by Ibrahim Waziri (PDP), 44,266; Dr Ahmed Gana (ANPP), 8,760; Malam Nasiru Abubakar (LP), 757 and Malam Musa Usman (ADC), 740 votes.

Ayo Adeseun of the ACN garnered 105,975 votes to beat Jumoke Akinjide (PDP), who got 78,643 ballots in the Oyo Central Senatorial District of Oyo State.

In the Ogun East Senatorial District, Adegbenga Kaka (ACN) won the election with 76,643 votes ahead of Mohammed Odunowo (PDP), 52,613 and Abiodun Odusanya (PPN), 46,148 ballots.

PDP candidates won the five House of Representatives seats in the Rivers East Federal Constituency.

Mr Osunde Ogbemudia, the INEC Electoral Officer for Port Harcourt Council, announced on Sunday that Mr Ken Chikere (PDP) won the seat for the Port Harcourt 1 Federal Constituency with 8, 671 votes, while Mr Chidibere Honourable of ACN got 7,800 votes to place second.

The APGA and UNPP candidates polled 1,535 and 2,113 votes respectively.

Mr Bright Gogo (PDP) defeated his rivals with 23,193 votes for the Okirika/Ogu/Bolo Federal Constituency seat. ACN candidate John Kalipe got 7,718, while the ANPP candidate got 40 votes.

The PDP candidate also won in the Obio/Akpor Federal Constituency with 68, 945 votes, while APGA and ACN got 9,359 and 7,609 respectively.

Mr Bari Mpigi (PDP) scored 75,814 votes to win in the Eleme/Tai/Oyigbo Federal Constituency, with the ACN and APGA candidates scoring 9,334 and 1,546 ballots respectively.

Chief Andrew Uchendu, a three-term member of the House of Representatives, equally won on the PDP platform in the Ikwerre/Emohua Federal Constituency with 42,542 votes.

His closest rival, Mr Emma Okah of ACN, got 15,347 votes while ANPP got 1,442 votes.

In Enugu State, Mr Gil Nnaji of the PDP polled 67,330 ballots to defeat Sen. Chimaroke Nnamani (PDC), who garnered 32,005 votes in the Enugu East Senatorial District.

Also in the race for the House of Representatives, Offor Chukwumegbu of the PDP raked in 22,504 votes to beat eight other contestants in the Enugu North/South Federal Constituency.

In Kogi West Senatorial District, Sen. Smart Adeyemi (PDP) polled 84,511 while Joseph Faniyi of CPC got 35,281 votes.

In the Kabba-Bunu Federal Constituency, Tajudeen Yussuf of PDP polled 22,183 to defeat Rep. Dino Melaye of ANPP, who polled 18,214.

Alhaji Buba Jubril of CPC polled 29,728 to defeat Mr Shabba Ibrahim (PDP), who polled 19,793 ballots to win the Lokoja/Koton Karfe Federal Constituency seat.

In the Osun East Senatorial District, Mr Jide Omoworare (ACN) defeated Sen. Iyiola Omisore (PDP) by polling 119,852 compared with the latter’s 51,315 ballots.

Sola Adeyeye, also of the ACN, won the Osun Central Senatorial District seat, scoring 129,527 votes, while in Osun West Senatorial District, Mr Muda Oyetunde (ACN) got 121,971 ballots to beat Sen. Isiaka Adeleke (PDP), who received 720,090 votes

In Ogun West Senatorial District, Mr Akin Odunsi (ACN) won with 61,362 ballots ahead of Mr Babatunde Fadun (PDP), who got 59,949.

The Bogoro/Dass/Tafawa Balewa Federal Constituency seat in Bauchi State was won by Mr Dogara Yakubu (PDP), who got 87,646, followed by Malam Aminu Tukur (ANPP), 65,507; Alhaji Umar Jibo (CPC), 17,924 and Mr Nuhu Dallaji (ACN), 4,926.

In the Owerri Fedederal Constituency in Imo, Mr Francis Ezenwa (APGA) polled 220,028 votes to defeat Mr Ernest Ibejiako (PDP), 17,702; Gibson Njemanze (ACN), 12,955 and Clement Nwokocha (Fresh Party), Zero.

Incumbent Sen. Odion Ugbesia of the PDP scored 61,983 to beat Mrs Herbata Okonofua of ACN, who scored 49,385 to pick the senatorial ticket for Edo Central.

For the Egor/Ikpoba Okha Federal Constituency seat in Edo, the ACN candidate, Mr Jim Adun, scored 47,353 to defeat Mr Ifaluyi Isibor, a sitting member, who scored 14,813.

The ACN also won the Oredo Federal Constituency election, as its candidate, Razaq Bello, scored 31,039 as against the 9,260 ballots polled by PDP’s Ogbeide Ihama.

Similarly, the ACN won the House of Representatives seats for Owan and Etsako, with ACN’s Pally Iriase scoring 21,013 as against 18,881 votes polled by John Abolagbe of the PDP in Owan.

For Etsako, ACN’s Abubakar Momoh scored 52,657 while the PDP candidate, Abas Braimah, got 24,129.

In the Esan South-East/Esan North-East Federal Constituency where PDP won, its candidate, Friday Itulah, scored 26,536 to defeat ACN’s Christopher Ebari, who scored 21,745.

In Sokoto State, the ruling PDP won three federal constituencies, with Alhaji Abdullahi Mohammed winning in Kware/Wamakko, while incumbent Assemblymen Isa salihu and Umaru Bature beat their opponents in Tangaza/Gudu and Sokoto North/Sokoto South respectively.

In the House of Representatives election, the PDP candidate, Mr Alli Ahmad, won in Ilorin East/Ilorin South with 31,163 votes, while the ACN candidate, Hajia Biliksu Oniyangi, polled 19,771 and the incumbent member of the House, formerly of PDP but now ACPN, scored 17,861 votes.

The PDP candidate for Asa/Ilorin West Federal Constituency, Alhaji Mashood Mustapha, scored 44,170 to defeat his closest rival, Alhaji Jidda AbdulRazak (ACN), who got scored 29,634, while ACPN candidate Duro Sulaiman polled 17,388 ballots.

In Oyo South Senatorial District, Olufemi Lanlehin of the ACN received 127,691 ballots to defeat Bayo Lawal (Accord Party, 118,250 and incumbent Kamarudeen Adedibu (PDP, who got 92,395 votes.

RIVERS: PDP wins all three senatorial elections in Rivers State

KOGI: Smart Adeyemi (PDP) gets 84,511 votes to win Kogi West Senatorial Districts ahead of Joseph Faniyi of the CPC

OYO: Olufemi Lanlehin (ACN) defeats incumbent Kamarudeen Adedibu (PDP) in Oyo South Senatorial District

KANO: Unconfirmed results shows the PDP winning two senatorial seats and 11 House of Reps seats. The ANPP wins 8 House of Rep seats while CPC wins 2

EBONYI: PDP declared winner of one Senate and two House of Reps; ANPP wins one House of Reps seat

RESULT FOR LAGOS WEST SENATORIAL DISTRICT

OJO LOCAL GOVERNMENT.

ACN – 34,341
PDP -20,111.

IFAKO IJAYE

ACN -44,492,
PDP -13,635.

IKEJA

ACN-34,500
PDP -16,144.

AJEROMI IFELODUN

ACN -62,829
PDP – 28,441.

MUSHIN

ACN-76, 636
PDP-31, 860.

BADAGRY

ACN -28,806
PDP -18,590.

AGEGE
ACN -41,632,
PDP – 21,695.

Ganiyu Olanrewaju Solomon of ACN is currently leading the tally

LAGOS: Oluremi Tinubu wins Lagos Central Senatorial seat with 202, 506 votes.

LAGOS: Akinloye Hazeez Babajide of ACN bags 32, 473 votes to win Eti-Osa Federal Constituency.

LAGOS: Monsuru Alao Owolabi of the ACN wins Lagos Mainland Federal Constituency with 42, 060 vote

RIVERS: Results already announced by INEC show the PDP has won 5 of the 13 federal constituencies in the State.

BENUE: Senate president, David Mark, (PDP) defeats Lawrence Onoja (ACN) to win the Benue South senatorial south seat.

ENUGU: Deputy senate president, Ike Ekweremadu has won the senatorial election in the Enugu West senatorial District. Mr Ekweremadu of the Peoples Democratic Party (PDP), polled 112,806 votes to beat the Peoples for Democratic Change (PDC) candidate, Jackson Ezeoffor, who got 7,522 votes. The Labour Party candidate polled 5,175, APGA 3591, ACN 1325, ANPP 278, CPC 593 and PPA 839. About 12 parties contested the election.

EBONYI: Sykvester Ogbagba of PDP wins Abakaliki/Izzi House of Reps seat.

BAUCHI: Aliyu Gebi, (CPC) wins Bauchi House of Reps election; Haliru Jika (ACN) wins in Ganjuwa; Abdulrazaq Zaki (PDP) wins in Ningi

IMO: Francis Ezenwa Onyenwuchi (APGA) wins Owerri federal House of Reps election.

KWARA: PDP candidates win all three senatorial districts and five House of Reps seats.

ENUGU: Deputy senate president, Ike Ekweremadu and senate spokesman, Ayogu Eze, both of PDP, win poll.

BENUE: Barnabas Gemade of PDP defeats incumbent, Joseph Akaagerger, of the ACN to win Benue North East senatorial race.

OGUN: Speaker, Dimeji Bankole and senator, Iyabo Obasanjo-Bello lose election to ACN opponents.

ENUGU: Gil Nnaji of PDP defeats former governor, Chimaroke Nnamani of PDC for Enugu west senatorial ticket.

KWARA: Bukola Saraki of the PDP is winner of Kwara Central senatorial district with 78, 999 votes.

BENUE: Senate President, David Mark, (PDP) is leading his closest opponent, Lawrence Onoja (ACN) with 42,487 votes so far. Result from 6 local government declared while three more are being expected. Mark has 91717 votes from the six councils while Mr Onoja has 49230.

BENUE: Ezekiel Awulu Adaji, PDP candidate, is declared winner of Otukpo/Ohimini fed constituency. Results: ACN = 13745; ANPP = 16737; CPC = 1068; MPPP = 198; PDP = 26991